פיזיותרפיה לאחר ניתוח החלפת מפרק

למה פיזיותרפיה

ניתוח להחלפת מפרק הוא ניתוח אלקטיבי שמטרתו העקרית היא להוביל לשיפור באיכות החיים על ידי הפחתת עוצמת הכאב אותה חווים המטופלים. בין אם מדובר בניתוח להחלפת מפרק הירך או ניתוח להחלפת מפרק הברך הצלחת הניתוח נמדדת בהפחתה משמעותית ברמת הכאב ובחזרה לטווח תנועה מלא של המפרק המנותח. לאחר תקופת ההחלמה יחזרו מרבית המטופלים לתפקוד מלא ולאורח חיים פעיל.

מרבית העבודה במקרה של ניתוח להחלפת מפרק היא של המנותח ולא של המנתח כמו בהרבה ניתוחים אחרים. להצלחת תהליך השיקום קשר ישיר למידת שיתוף הפעולה של המטופל עם תהליך השיקום והקפדה יתרה על שגרת אימונים ותרגול פיזיותרפיה

לאחר הניתוח יחוש המטופל כאבים וקושי להניע ולהזיז את האזור המנותח אך על מנת להשיב לעצמו את איכות החיים שנפגעה ולהפחית את הכאבים שחווה טרום היציאה לניתוח יהיה עליו לנהל את הכאב לאחר הניתוח ולהקפיד על תרגול ותנועה.

 

פיזיותרפיה לאחר ניתוח

אני ממליץ למטופלים שלי שעומדים לעבור ניתוח להחלפת מפרק להתחיל ולתרגל כבר לפני הניתוח. ככל שיתחילו לתרגל מוקדם יותר כך יתקצר תהליך השיקום ויגדלו משמעותית סיכויי הצלחתו. בפגישות עם פזיותרפיסט טרום הניתוח יקבלו המטופלים הנחיות כיצד ללכת עם הליכון וקביים לאחר הניתוח וניתן יהיה להתחיל לחזק את המפרק המנותח.

לאחר הניתוח וטרם השיחרור מבית החולים יגיע פיזיותרפיסט על מנת להנחות אתכם כיצד לנהוג, בסיועו גם תרדו מהמיטה בפעם הראשונה. התרגול יעזור להפחית את הכאב, להגדיל טווחי תנועה, לחזק את השירים ובמקביל לכל אלו למנוע תהליכים דלקתיים וכרישי דם. לאחר הניתוח הרגל תרגיש חלשה ונפוחה אבל אל יאוש תרגול נכון ועקבי יוביל לתוצאות מהירות ויזרז את תהליך השיקום.

תרגול פיזיותרפי לאחר הניתוח יכלול סדרה של תרגילים שונים שעוצמתם משתנה לאורך התהליך. המטרה של התרגול היא להחזיר למטופל את יכולותיו טרום הניתוח ואף מעבר להן לכל מטופל יהיו מטרות אחרות הנקבעות על פי מצבו טרום הניתוח מבחינת רמת הפעילות האישית שלו. לא ניתן יהיה להצליח בתהליך השיקום ללא מעורבות מלאה ומוטיבציה של המטופל והצלחת התהליך כולו תלויה בכך.

 

תרגילים מומלצים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך

he_ILעִבְרִית
ru_RUРусский he_ILעִבְרִית