תסמונת בצקת של העצם

חשים כאב חזק במפרק והצילום תקין? אולי יש לכם בצקת בעצם

תיאור הכאב:

תיאר אופייני הוא של אנשים הסובלים מכאב חזק מאוד סביב מפרק הברך או הירך. הכאב החל יום אחד ללא סיבה (אין סיפור של חבלה) והכאב חזק מאוד שמביא את הסובלים ממנו להתעורר בלילה מכאב ולעיתים לא להיות מסוגלים לדרוך על הרגל

ממצאי הבדיקה הפיזיקלית​

  • כשהכאב סביב הברך – בבדיקה ניתן למשש רגישות חזקה על העצם, בדרך כלל בצד הפנימי של עצם הירך מעל הברך (MFC-medial femoral condyl). טווח התנועה תקין ואין סימני דלקת.
  • כשהכאב סביב הירך- מאחר ואת פרק הירך לא ניתן לממש, הכאבים יהיו בזמן הנעת המפרק, בעיקר בסיבוב פנימה.

בכדי להתקדם באבחנה צריך לבצע צילום בעמידה של הברכיים או של מפרק הירך.

ממצאי הצילום - המרווח הפרקי נעלם​

אם יש פגיעה בסחוס – המרווח הפרקי יעלם/יש פגיעה מתקדמת בעצם, נראה שקע בעצם במקום שבו היא הייתה אמורה להיות עגולה (כמו ביצה קשה שהכו עליה בכפית). במידה והסחוס נשחק/העצם התעוותה, קשה לצפות שיהיה שיפור. במקרים אלו סביר שנציע ניתוח להחלפת מפרק הירך או ניתוח להחלפת מפרק הברך בכדי לשפר את איכות החיים.

בצקת של העצם - הצילום חוזר תקין ​

במצבים של בצקת של העצם, בדרך כלל בשבועות הראשונים הצילום יהיה תקין. במצב זה אם נבצע MRI, נגלה בצקת במח העצם סביב האזור הכואב.
בעבר כונה מצב זה בשם – נמק של העצם- A vascular Necrosis -AVN.  בשנים האחרונות האבחנה הרבה יותר שכיחה ומקובל לכנות אותה תסמונת בצקת עצם Bone edema syndrome.

קריסה של הברך

צילום ברך תקין

למה זה קורה?​

ברוב המקרים אנחנו לא יודעים. AVN קשור לעיתים בלקיחה של סטרואידים בכמות גדולה, מחלת הצוללנים – דקומפרסיה או אלכוהוליזם. המהלך הטבעי של המחלה הוא החלמה מלאה תוך 3 עד 6 חודשים או החמרה עם קריסה של העצם התומכת בסחוס, שחיקה של המפרק וצורך בניתוח. בדרך כלל הכאב הקשה מאוד נמשך בין חודש לשלושה חודשים

מה ניתן לעשות?​

קודם כל כדאי לטפל בכאב כי אין סיבה לסבול. 
נעשים נסיונות שונים לטפל במצב על ידי המנעות מנשיאת משקל, טיפול תרופתי בביספוספונטים-תרופה לאוסטאופורוזיס, טיפול בתא לחץ, ניתוח לקידוח של העצם בכדי לעודד החלמה ואספקת דם מחודשת. עד היום אף שיטה לא הוכחה כיעילה, ומכיוון שחלק מהחולים החלימו, כי זה המהלך הטבעי של המחלה, לא ברור האם הם החלימו בגלל טיפול כזה או אחר או למרות הטיפול.

הכי חשוב לשמור על אופטימיות כי חלק גדול מהסובלים יחלימו לחלוטין. אם לאחר 3 חודשים הכאב הולך ומשתפר כנראה שהמטופל במסלול של החלמה, אם הכאב מחמיר- יתכן והעצם קורסת ואז יש לשקול ניתוח.

ru_RUРусский
he_ILעִבְרִית ru_RUРусский