קרע בשריר – חוויה אישית​

קרע בשריר - איך זה מרגיש? מה אפשר לעשות?

קרע בשריר - איך זה קרה?

לפני עשרה ימים נפצעתי, האבחנה: קרע בשריר. נפצעתי בתאונת סקי. אני לא כל כך אוהב סקי אבל אני אוהב את החופשה. זה שבוע שלם שבו אני מבלה זמן איכות עם ילדי. התאונה התרחשה ביום החמישי לחופשה כאשר גולש אחר התנגש בי עם הסנוובורד שלו.

אז איך זה מרגיש?

ברגע הפגיעה הרגשתי כאב חזק מאוד בשוק עם תחושת חום זורמת למעלה ולמטה לאורך הרגל. ברגע הזה הבנתי ישר שמשהו לא טוב קרה. אחרי שהצלחתי לקום, ניסיתי לבצע בקרת נזקים. ראיתי שאני יכול לעמוד, כלומר הקרסול לא נפגע ואין שברים. חיפשתי רגישות סביב הברך ולא הרגשתי כזו. לעיתים לא מרגישים את הכאב/רגישות מייד לאחר החבלה, אבל בקיפול הברך הרגשתי שהברך מחזיקה אותי. נשארתי עם כאב חזק ותחושת חום שהתפשטה לאורך השוק.  כאשר מתארים בספרי הרפואה קרע בשריר ואיך הוא נוצר אומרים שהבן אדם מרגיש כאילו מישהו הכה בו באלה בשוק מאוחרה, אצלי האלה הייתה סנוובורד. אומנם הצלחתי להמשיך לגלוש עד המלון אך ברגע שהורדתי את המגלשיים הבנתי שבנוסף אני צולע באופן משמעותי.

אז מה עושים?

לצערי הרב אני יודע שבמצבים של קרע בשריר, אין הרבה מה לעשות. השבועיים הראושנים כואבים מאוד, ולאט לאט זה עובר. אני עדיין נמצא בתוך השבועיים הללו ומחכה שזה יעבור. אני משתדל ללכת גם אם זה בצעדים קטנים ותוך נשיאת משקל מינימלי על הרגל. אני זוכר שיש להשכיל ולנהל את הכאב ולהשתמש במשככי כאבים במידת הצורך.

הסכנה - פיתוח תבניות הליכה שליליות

לאחר שנת לילה כשאני קם מהמיטה, הצעדים הראשונים של הבוקר כואבים לי מאוד. אני מבין את הפיזיולוגיה, חלק משטף הדם סביב השריר החתוך זז, ולוקח זמן עד שהוא מתייצב וזהו המקור לכאב. הידיעה שאין מה לעשות קשה והתסכול על כך שהמצב לא משתפר הולך וגדל. אני הולך לא טוב ומפתח תבניות הליכה שיהיה לי אחר כך קשה מאוד להשתחרר מהם. אני יודע שמה שאני צריך לעשות זה למתוח את הרגל על מנת לא לאבד טווח תנועה ולהימנע מהתקצרות השריר בזמן ההחלמה, על כן, אני מבצע מתיחות עד גבול הכאב ולפעמים מצליח גם מעבר לו. 

חשיבות הפיזיותרפיה

אני יודע את חשיבות הפיזיותרפיה במקרים כאלו, על מנת להימנע מאותן תבניות הליכה שליליות הפיזיותרפיסטית לימדה אותי ללכת עם קב אחד ביד הנגדית לרגל הפצועה ואני הולך טוב יותר עם הקב. 

אפוסתרפיה

עברו עשרה ימים ומאחר ואין עדיין שיפור משמעותי ואני רוצה להימנע מקיבוע תבנית הליכה לא טובה אני מגיע לאחד ממרכזי אפוסתרפיה.
פניתי לטיפול אפוסתרפיה במטרה לשקם את תבנית ההליכה, לטפל בכאב ולהימנע מנזקים נוספים. תהליך ההתאמה כולל מעבדת הליכה ממוחשבת, שאלונים, ניתוח של תבנית ההליכה ובדיקה של פזיותרפיסט מומחה בטיפול. המסקנה אליה אנחנו מגיעים בסוף התהליך היא שהגוף שלי נמנע מהעברת משקל לרגל הפגועה מתוך פחד ולא רק בעקבות הכאב. מתאימים לי את מערכת אפוס – מערכת המורכבת מנעליים מיוחדת שתחתיהן שתי יחידות ביומכניות קמורות. המערכת מכוונת לי אישית לפי הפציעה ממנה הנני סובל ולפי תבנית ההליכה שלי. להפתעתי, כבר אחרי כמה צעדים אני מתחיל להרגיש שאני הולך טוב יותר. אני מרגיש שאני נושא משקל טוב יותר על הרגל ואני מצליח לתקן חלק ממנגנון ההליכה הפגום. חלפו מספר ימים מאז התחלתי את הטיפול, אני הולך עם מערכת אפוס זמן קצוב ביום. אני עדיין רחוק מללכת כמו שצריך אבל ההבדל דרמטי. אני חוזר לטווח תנועה נורמליים. אני חש כאב אבל הוא עדין ואני יודע שאני בכיוון הנכון להחלמה

במבצעים של קרע בשריר ההחלמה היא איטית ומתסכלת ואין הרבה מה לעשות.
צריך בעיקר סבלנות, לא לשכוח לנסות לשלוט בכאב ולא לתת לו להכתיב את הקצב ולהימנע מהעברת משקל לרגל הפצועה.

צליעה לפני התאמת מערכת אפוס

הליכה טובה יותר מיידית לאחר התאמת מערכת אפוס

ru_RUРусский
he_ILעִבְרִית ru_RUРусский