החלפת מפרק -11 עובדות על תהליך השיקום מהניתוח

הידעתם?

תהליך השיקום מניתוח החלפת מפרק ברך או החלפת מפרק ירך מפתיע פעמים רבות את המטופל. אז כן, מתחילים ללכת כבר למחרת הניתוח!

 1. המנותח יחל ללכת כבר למחר הניתוח.
 2. מנותח לאחר ניתוח החלפת ברך או ניתוח החלפת הירך אמור להיות מסוגל להגיע לשירותים בעצמו כבר למחרת הניתוח 
 3. במרבית המקרים משך האשפוז יהיה בסך הכול 48 שעות ואפילו פחות. 
 4. בתחילת תהליך השיקום הולכים עם הליכון בשביל היציבות, למרות שהמפרק החדש מספיק חזק ויציב בכדי לשאת משקל מייד בתום הניתוח.
 5. רוב האנשים שעושים ניתוח להחלפת מפרק בוחרים שלא לחזור לפעילות ספורט הכוללת ריצה וקפיצות מתוך מחשבה שפעילות מאומצת תשחק את המפרק המלאכותי מהר יותר.
  תפיסה זו עומדת בניגוד למחקרים שהדגימו שאנשים שחזרו לפעילות ספורט עצימה לאחר החלפת מפרק ברך או  ירך לא שחקו יותר את המפרק מאשר  אלו שנמנעו מחזרה לפעילות ספורטיבית.
 6. עיקר השיקום לאחר הניתוח להחלפת המפרק קשורה בחיזוק השרירים ובהפעלה מתואמת של קבוצות שריר שונות.
 7. לעובדה ששמרבית תהליך השיקום מתבצע בבית ישנם יתרונות רבים ואלו המרכזיים שבהם: פחות זיהומים, פחות אשפוזים חוזרים, חזרה מהירה יותר לשיגרה.
 8. חשוב לשלוט בכאב בכדי שאפשר יהיה לבצע פיזיוטרפיה טובה ולהשתקם. שליטה בכאב היא תורה בפני עצמה, יש צורך בשילוב תרופות ממשפחות שונות ובתדירות משתנה. בקישור הבא תמצאו טבלה המרכזת את הטיפול בכאב ותעזור לכם לעשות סגר ולנהל את הכאב בצורה הטובה ביותר וע"פ הצרכים האישיים שלכם.
 9. אין התמכרות משימוש בתרופות נרקוטיות בחודשיים לאחר ניתוח, אך הן יכולות לגרום לעצירות
 10. עיקר הפיזיותרפיה מתבצעת לבד ע"י המטופל בעזרת תרגילים שעליהם עבר הדרכה עם פיזיותרפיסט מומחה. עוד בבית החולים תפגוש פיזיורפיסט מומחה אשר יעבור איתך על התרגילים. הקפדה על פיזיותרפיה בתדירות המומלצת ובאופן רציף מגדילה משמעותית את סיכויי הצלחת הניתוח ומקצרת את משך ההחלמה.
 11. מקובל לחזור לנהוג כבר כחודש לאחר הניתוח אותו עברתם.

חשוב לזכור כי על אף הנאמר כאן יש שונות בתהליך השיקום, שכן לא כולם מתחילים מאותה רמה תפקודית ומאותה שחיקה או עיוות לפני הניתוח.

ru_RUРусский
he_ILעִבְרִית ru_RUРусский