גלוקוזאמין וכונדוטין לטיפול בדלקת פרקים

גלוקוזאמין וכונדוטין מהם?

גלוקוזאמין היא מולקולת סוכר מקבוצת אמינו גליקוזידים המיוצרת באופן טבעי בגוף האדם, אך ככל שמתבגרים ישנם אנשים המאבדים את היכולת לייצר אותה. 

במקרים של דלקת פרקים, תוסף גלוקוזאמין עשוי לעכב את התפתחות המחלה ולהקל על התסמינים. בנוסף מעודד הגלוקוזאמין את הגוף לייצירת גלוקוזאמין באופן טבעי. 

כונדרוטין גם הוא חומצת אמינו הנמצאת בגוף בעיקר במפרקים והוא מהווה מרכיב עיקרי בחומר החוץ תאי שמיוצר על ידי תאי הסחוס ומצפה את המפרק (יחד עם חומצה האילורנית). 

לתוסף כונדרוטין יש השפעה אנטי דלקתית והוא מאט את תהליך במצבים של שחיקת סחוס ומקל על הכאב.

גלוקוזומין וכונדוטין כתרופות לטיפול בשחיקת סחוס:

גלוקזאמין הוא חומר מוכר ונפוץ מאוד והוא הנמכר באירופה כתרופה ובארצות הברית כתוסף מזון. יחד עם כונדרוטין הם משמשים כקו ראשון לטיפול בדלקת פרקים ניוונית ושחיקת סחוס. 

לאחרונה נערכו מספר מחקרים קליניים משמעותיים, שמטרתם הייתה לאושש את ההשערה שלשילוב חומרים אלו באופן יומיומי ישנה השפעה חיובית על תסמיני המחלה ויכולת התפקוד. במחקרים אלו גלוקוזאמין וכונדרוטין נמצאו כיעילים בעיכוב דלקת, הקלה על כאב ודחייה של ביצוע ניתוח להחלפת מפרק הברך. לאור ממצאי המחקרים החלו מספר אירגוני בריאות גדולים באירופה להמליץ על נטילת גלוקומין וכונדורטין כתוספי מזון. 

נטילת גלוקוזאמין וכונדרוטין עשוייה להקל על כאב במפרקים שונים, עיקר העבודות המדעיות נעשו על מפרק הברך. 

המינון המומלץ הוא: גלוקוזאמין 1500 מ"ג ביום, כונדרואיטין 1200 מ"ג ביום. בשוק כיום ישנן חברות רבות המשווקות גלוקומין וכונדרוטין כתוספי מזון אשר אינם מצריכים מרשם רופא.

למטופלים שלי אני בד"כ ממליץ לקחת במגה גלופלקס של חברת אלטמן או גלוקוזאמין סולפאט קריסטליני (שהוא גם החומר הפעיל המומלץ ע"י האיחוד האירופי). לתוספי התזונה הללו כמעט ואין תופעות לוואי וזאת ביחס לנוגדי הדלקת שהם קבוצת תרופות בעלות תופעות לוואי רבות יותר.

הדרך לניתוח החלפת מפרק ברך או החלפת מפרק ירך היא ארוכה. לפני ההחלטה לנתח יש לוודא שמוצו כל האלטרנטיבות הלא פולשניות. בפוסט זה, סכמתי בעבורכם את האופציות שחשוב לבחון טרם ההחלטה לעבור ניתוח.

 

ru_RUРусский
he_ILעִבְרִית ru_RUРусский