ניתוח החלפת ברך או ירך – החומרים מהם עשויים השתלים

ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך - יצירת הרמוניה עם הגוף

כשאנחנו מבצעים ניתוח החלפת מפרק ברך או ניתוח להחלפת מפרק הירך,  אנו משתמשים בשתלים העשויים מחומרים אשר ישתלבו, עד כמה שניתן, בצורה הרמונית עם הגוף. כיום בניתוחי החלפת מפרק ירך השתלים העשויים בדרך כלל מטיטניום.

למה טיטניום?​

מבחינה מכאנית שתלים מטיטניום דומים בגמישות שלהם לגמישות של עצם ולכן העצם אוהבת לצמוח לתוכם. בשתלי הטיטניום בהם אנו משתמשים בניתוחי החלפת מפרקים ישנם חורים זעירים בקוטר 50 מיקרון אשר לתוכם צומחת העצם אליה הוכנסו.
בגלל שהטיטניום רך יחסית ועשוי להתעוות תחת עומס עושים את ראש הירך ממתכת קשיחה כמו קובלט כרום או קרמיקה. בין ראש הירך הנוקשה ובין קערת המתכת מטיטניום שהוצמדה לאגן מכניסים משטח נושא משקל מפוליאתילן חזק מאוד או מקרמיקה והוא אמור לאפשר למפרק לשאת את משקל הגוף.

מה בעצם אנחנו עושים בניתוח החלפת מפרק ברך או החלפת מפרק ירך?

אז להדביק או לתת לעצם לצמוח לשתל ?

לפני שנים היו כל השתלים בניתוח החלפת מפרק ברך והחלפת מפרק ירך היו מחוברים בהדבקה. אך מבחן הזמן העלה שלאחר 10 – 15 שנים של מעקב, חלק מהשתלים החלו להתרופף. 
באותה תקופה החלו לקדם את הרעיון של שתלים מחוספסים שעצם תצמח לתוכם וכך לעולם לא יתרופפו. חלפו עוד שני עשורים בהם למדנו שגם שתלים מחוספסים מטיטניום לא תמיד מתחברים לעצם וחלקם מתרופפים ומאידך שופרו שיטות ההדבקה תוך תקווה לצמצם את הפרדות השתל מהדבק או הדבק מהעצם.

במידה וברצונכם לקבל מידע נוסף על ניתוח חוזר להחלפת מפרק רכזתי בעבורכם את כל המידעה בפוסט הזה

היום מקובל להשתמש בשתי השיטות כיוון ששתיהן נחשבות מאוד בטוחות עם תוצאות טובות מאוד לטווח ארוך.

הרוב המכריע של ניתוחים להחלפת ברך מבוצעים עם שתלים שמודבקים לעצם בצמנט. מדובר בפולימטילמטקרילט ולאחר שמערבבים את האבקה עם הנוזל נוצר דבק שמתקשה תוך 10 – 15 דקות.

בניתוחים להחלפת ירך מקובל מאוד להדביק את השתלים אך גם לשים שתלים מחוספסים מטיטניום שעליהם תצמח עצם.

באנשים בהם העצם מאוד דקה ורכה נוטים יותר להשתמש בהדבקה.

במטופלים בהם השתל מוכנס ללא הדבקה, יש להכניסו בצורה הדוקה מאוד לעצם כדי שיתייצב ועצם תצמח לתוכו. במקרים אלה יש סיכון גבוה יותר לסדוק את העצם.

he_ILעִבְרִית
ru_RUРусский he_ILעִבְרִית