שברי מאמץ – שברים ללא חבלה

שברי מאמץ

העצמות בגופנו​​

העצמות בגופנו משתנות כל הזמן. בכל עצם יש תאים שכל הזמן מיצרים עצם חדשה (אוסטאובלסטים) ויש תאים שכל הזמן מפרקים עצם (האוסטאוקלסטים). בכדי שהעצם תהיה בריאה , מתקיים שיווי משקל מתמיד בין תהליכי הבניה והפירוק.

תגובת העצם למאמץ​​

אצל צעירים, ברגע שמתחילים לבצע מאמץ גופני משמעותי,  מוגבר תהליך הפרוק. אם המאמץ מדורג ויש לעצם מספיק זמן מנוחה בין מאמץ למאמץ, היא תגיב מצויין לגירוי של המאמץ ותבנה עצם נוספת עבה יותר וחזקה יותר באזורים שנמצאים תחת עומס. העקרון שקובע כי עצם מגיבה לעומס בבנית עצם נוספת חזקה יותר באזורים העמוסים נקרא חוק וולף ונוסח לראשונה כבר ב 1872.
עקרון זה נמצא נכון גם בימינו והוא הבסיס לעידוד מבוגרים ללכת ולבצע פעילות ספורט בונה עצם. עקרון זה עמד בבסיס מחקר הנדסי מורכב אותו ביצעתי במהלך התמחות העל שלי בטורונטו.

מה קורה כשהמאזן מופר?​

אם העומס גדול ולא מספיקים לתת לעצם זמן מנוחה במקום להבנות היא נחלשת. מופיעים כאבים, ואם המאזן לא משתנה העצם עלולה להשבר לגמרי. בדרך כלל בשלב הכאב, ניתן להרגיש גם רגישות ללחץ בעצם הכואבת. מצב זה מתאים לשבר מאמץ. קשה עד בלתי אפשרי כמעט לראות שבר מאמץ בצילום רנטגן כי העצם בדרך כלל שלמה ורציפה ולא ניתן להצביע על קו שבר. אם תרצו לקרוא על פענוח תצלומי רנטגן הכנסו לפוסט הזה.

אז כיצד מאבחנים מצב זה?

אפשר לאבחן מצב זה במיפוי עצמות, ברם אם הסיפור הוא אופיני (מאמץ גדול, חוזר, מעט מידי מנוחה בצעירים בריאים) אפשר פשוט להפר בחזרה את המאזן לטובת תהליכי בניה על ידי הקפדה על מנוחה והמנעות מעומס. העצם המגורה מהעומס תתאושש, תבנה את עצמה מחדש והכאב יחלוף. עצם זו תהיה בדרך כלל חזקה יותר ממה שהיתה לפני התחלת המאמץ ובדרך כלל כאשר יחזרו על המאמץ היא תעמוד בעומס ותמשיך להתחזק.
זו הסיבה שצריך לבנות מאמץ מדורג המשלב מספיק מנוחה. המציאות מראה שחיילים שפיתחו כאב בשבועות הראשונים לשרות מאומץ לאחר הליכה של מרחקים לא מאוד גדולים, מצליחים לאחר מספר חודשים של בניה הדרגתית של העצם להכפיל ולשלש את העומס בו הם עומדים ולתפקד מצויין

shin splints​​

בצעירים שמתחילים אימון משמעותי בצורה לא מדורגת , מתפתח לעיתים כאב בשוקיים. מצב זה עשוי להגרם מהתפתחות מהירה מידי של השרירים בקדמת הרגל, כאשר מעטפת השריר הקשיחה שמחוברת לעצם לא מספיקה להתרחב מספיק מהר ביחס לשריר שמעלה את הנפח שלו. זה נקרא shin splints, דומה בנסיבות להתפתחות שברי מאמץ, וחולף כמו שברי מאמץ לאחר הפחתת העומס והפחתה של המאמץ. מצבים אלה מתאוששים בדרך כלל במנוחה יחסית של מספר שבועות (4-6) תלוי בחומרה

שברי אי ספיקה במבוגרים​​

מצב נדיר יחסית, בו יש הפרה של תהליכי הבינה והפרוק , שוב לטובת הפרוק. הפעם לא מדובר במאמץ חריג, אלה בכאב שמתגבר למרות פעילות שגרתית. פעמים רבות הצילום הראשוני יראה תקין, כי עד שאין שבר מלא אבחנה בצילום קשה אבל MRI יזהה מצב זה. פעמים רבות אנחנו לא יודעים מה הסיבה לתופעה, האם מדובר במצב קיצוני של חולשת עצם (אוסטאופורוזיס) או במחלה אחרת בעצם.
תמיד מתחילים בצילום שכן לעיתים יש רמזים בצילום למקור לחולשת העצם.

שברים מטיפול לשחיקה באוסטאופורוזיס- חולשת עצם​

מכיוון שהתופעה של חולשת עצמות מאוד נפוצה, התפתחו טיפולים רבים כדי להפר את המאזן בין בניה לפרוק לטובת הבניה. הפוסלן הייתה אחת התרופות השכיחות ממשפחה גדולה של תרופות (ביספוספונטים) שפוגעת בתאים שמפרקים את העצם (האוסטאוקלסטים). תרופות אלה הוכחו כתרופות מאוד מאוד יעילות, שמורידות את הסיכוי לשברים בקרב הסובלים מחולשת עצם. בשנים האחרונות נמצא שלמרות היעילות הגבוהה של תרופות אלה, לקיחה שלהן לתקופה ארוכה מידי פוגעת בחוזק של העצם ועשויה להביא לשברים בעיקר בעצם הירך שקשה מאוד לרפא. מומלץ להתיעץ עם רופא משפחה או אנדוקרינולוג.

he_ILעִבְרִית
ru_RUРусский he_ILעִבְרִית