רפואה דיגיטלית באורתופדיה

רפואה דיגיטלית או רפואה מרחוק

רפואה דיגיטלית או רפואה מרחוק מציבה בפנינו אתגר חדש. אנחנו רק בראשית הדרך אבל כבר בשלב זה ניתן לזהות יתרונות ברורים ובולטים לשיטה החדשה אך לצידם אתגרים חדשים.
היתרון הבולט ברפואה דיגיטלית הוא החסכון בזמן ואמצעים שהיו נדרשים עד כה על מנת להגיע עד לרופא.

חסרון משמעותי הוא העדר היכולת לבדוק את המטופל פיסית ולמצוא נקודות רגישות. בנוסף כשאני פוגש מטופלים פנים אל פנים אני מלקט אינפורמציה ומידע גם מהבעות הפנים, טון הדיבור ורמזים רבים נוספים אותם אני קולט משפת הגוף. לתקשורת הישירה ולמגע יש משמעויות רבות נוספות מבחינה רגשית גם בעבור המטופל וזה אחד מהאתגרים הניצבים בפני בבואי לטפל מרחוק. 

לפעמים פתרון חלקי , הוא פתרון לא רע.

במורכבות של החיים ובמיוחד בימי הקורונה לפעמים פתרון חלקי , הוא פתרון לא רע.
פעמים רבות אפשר להעריך ברמת דיוק גבוהה מהו מקור הבעיה, כבר לאחר הקשבה ותחקור קפדני של המטופל.
ישנן שאלות רבות היכולות לתת אידיקציה טובה למקור הכאב:
איפה הכאב? כמה זמן כואב? האם הכאב התחיל לאחר חבלה? מה מחמיר את הכאב (הליכה/שכיבה), מה מקל על הכאב? האם הכאב שורף? האם אתה מרגיש תחושת חשמל? נימול?

המלצות לקבוצות הסיכון

כתבתי כאן מספר המלצות לאילו מאיתנו שיושבים בבית ובעיקר אילו מבייננו שנמצאים בקבוצת הסיכון שלא יוצאת כלל מהבתים וסובלת מכאבים :

  1. אם הכאב בא והולך לסרוגין זה בדרך כלל פחות מדאיג, אם הכאב מחמיר כל הזמן אז כדאי להתיעץ עם רופא גם בתקופה זו. אל תחכו יותר מידיי על מנת להימנע מסיבוכים ומכאב מיותר.ניתן היום בקלות לקבוע שיחת וידאו לייעוץ דרך המרפאה. רפואה דיגיטלית היא פתרון מהיר וזמין שיכול לספק מענה טוב במצב הנוכחי.
    קופות החולים מכירות ומסבסדות ייעוץ רפואי ע"י רופא מומחה מרחוק.
    פרטים נוספים לחברי קופת חולים כללית ניתן לראות בקישור הבא.
    פרטים נוספים לחברי קופת חולים מכבי תמצאו בקישור הזה.
  2. אני בעד שימוש בכל דבר שמקל על הכאבים, יש בו הגיון פיזיולוגי ואין בו נזק. פילאטיס, פיוזיוטרפיה, דיקור ושימוש בבי-קיור לייזר (למי שיש את המכשיר הקפידו להשתמש בו על פי הוראות השימוש) לקריאה נוספת על הבי קיו לייזר תוכלו להיכנס לפוסט הזה. 
  3. הקפידו להיות בתנועה ובפעילות. אפשר לעלות ולרדת במדרגות. מאידך לא להגזים בבת אחת. רוב האוכלוסיה לא רגילה לבצע אימוני כושר וכח בבית וצריך לעלות בהדרגה ובמתינות , אפשר בהתחלה יום כן ויום לא.
  4. כדורים נגד כאבים – אל תסבלו ובמידת הצורך יש לקחת נוגדי כאב. בניגוד למה שחלק חושבים דווקא עדיף לקחת תרופות שונות, לשלב בין אקמול ואופטלגין ונוגדי דלקת (למשל אדויל/ נורופן ). ההשפעה טובה יותר ומאפשרת לקחת פחות תרופות בסהכ.
he_ILעִבְרִית