ניתוח חוזר להחלפת מפרק ברך או החלפת מפרק הירך

ניתוח חוזר להחלפת מפרק

לעיתים יש צורך לבצע ניתוח חוזר להחלפת מפרק הברך או החלפת מפרק ירך

עברתם ניתוח להחלפת מפרק ברך או ניתוח להחלפת מפרק ירך בהצלחה אך לעיתים  יש צורך בניתוח חוזר להחלפת מפרק. ישנן מספר סיבות היכולת להוביל להחלפה נוספת של מפרק ברך או מפרק ירך שכבר הוחלף:

  • שחיקה של התותב שהוחלף
  • התרופפות בחיבור בין התותב והעצם.
  • זיהום

ניתוח חוזר להחלפת מפרק נחשב מורכב יותר. ישנם מספר גורמים המעלים את רמתצ המורכבות של ניתוח חוזר: 

  •  המנתח צריך להתמודד עם צלקת מניתוח קודם
  •  המנתח צריך להתמודד עם הצורך להוציא שתל ישן שבעקבות הניתוח הקודם לעיתים תפוס חזק לעצם
  •  המנתח צריך להתמודד עם הצורך למקם שתל חדש שיעמוד בעומסים של נשיאת משקל ויאפשר ניידות מלאה לאחר הניתוח

ניתוח חוזר להחלפת מפרק וכנס דאבוס 2018

הכנס של ארגון ה- AO שנועד למנתחים העוסקים בהחלפה חוזרת של מפרק הברך או הירך נערך השנה בדאבוס. אירגון ה- AO הוקם לפני 60 שנה וחרט על דיגלו להוביל למצוינות בטיפול בטראומה אורתופדית. ארגון זה מתמקד בשברים מורכבים סביב הברך ובטיפול בשברים הקורים סביב תותבים מוחלפים. כעת הרחיב הארגון את ההכשרה שלו גם לשברים סביב מפרקים שהוחלפו והדרך לביצוע החלפות חוזרות של פרק הירך והברך.

בכנס כזה מביאים מנתחים מובילים מרחבי העולם על מנת לחלוק את הידע והניסיון שלהם בנוגע לבעיות שונות הקשורות בניתוחים חוזרים במפרק. שמחתי לגלות בכנס שאנחנו בבית החולים ברזילי מעודכנים היטב ומשתמשים בשיטות המובילות והמקדמות ביותר באירופה ובארה"ב.

אחת התובנות העקריות שחזרה ועלתה גם בכינוס הזה היא שלפני שניגשים לניתוח חוזר של מפרק הברך או הירך חשוב לוודא שהמטופל והמטפל מבינים את המקור לכאב ומהי מטרת הניתוח החוזר. אם מקור הכאב אינו ברור סיכוי הצלחת הניתוח, קרי שיפור איכות חיי המטופל, אינם גדולים.

במצבים בהם האבחנה ברורה, לדוגמא שבר סביב התותב, או שאין חיבור טוב בין התותב לבין העצם אז ברור שאין דרך לשפר את מצבו של המטופל מלבד התערבות נוספת. בניתוח החוזר אנו  נחליף את השתל הקיים בשתל חדש ונוודא חיבורו בצורה טובה וחזקה לעצמות. 

בתרחיש בו הצילומים חוזרים תקינים והמטופל מתלונן על כאב, יש לבצע בירור יסודי בטרם נכנסים לאתגר של ניתוח חוזר. במהלך בירור שכזה נרצה לשלול זיהום כמקור לחוסר חיבור בין השתל לבין העצם. בד"כ כלל נשתמש בדיקות דם (CRV ושקיעת דם) על מנת לאשש או להפריח חשש לזיהום. במידת הצורך נבצע בחינת של צילומי רנטגן  קודמים בהשוואה לצילומים עדכניים וחיפוש תזוזות. כמו כן לעיתים נצטרך לקחת דגימה מהנוזל בתוך המפרק על מנת לחפש אחר הזיהום.

 

כאשר נערכים לביצוע ניתוח חוזר להחלפת מפרק יש לקחת בחשבון שהוצאת התותב שכבר נמצא בפנים כרוכה באובדן עצם ועל כן על מנת להשיג יציבות ועגינה חזקה לעצם שנשארה תצריך מבנה מורכב יותר.

he_ILעִבְרִית