ניתוחים מונחי מחשב – החלפת מפרק ירך​

ניתוחים מונחי מחשב ואיך ממקמים את השתל

בטח תשמחו לדעת שקדמת הטכנוליגה הגיע גם לחדר הניתוח וכיום אנו מבצעים ניתוחים מונחי מחשב. אז אם הגיע הזמן לעבור ניתוח החלפת מפרק ירך ואתם רוצים לדעת מה נעשה מאחרוי הקלעים? כיצד מחליט הרופא היכן למקם את השתל? ואיך משתמשים במיטב הטכנולוגיות על מנת למקסם את הצלחת הניתוח זה הפוסט בשבילכם.

ניתוחים מונחי מחשב - קדמת הטכנולוגיה בחדר הניתוח

אחת השיטות החדשניות ביותר למקם את השתל באגן בצורה אופטימלית היא לבצע תכנון מוקדם של מיקום השתל. אני בונה מודל תלת מיימדי של האגן ועצמות הירך, המודל לוקח בחשבון את מבנה האגן הספציפי של כל מטופל ואת ההטיה של האגן במרחב. אנו נבדוק את הטית האגן בעת ביצוע תנוחות שונות כמו ישיבה, עמדיה והליכה.

מה אני עושה עם הנתונים שנאספו על מבנה האגן?​

כל הנתונים הללו שנאסוף יעברו עיבוד דיגיתאלי ובאמצעות סימולציות מורכבות וחישובי זויות ומשקל אקבל החלטה על הזוית האופטימלית אשר תמקסם את טווח התנועה של כל מטופל ומטופל. לאחר שנבחר המיקום הטוב ביותר ישלח השתל להדפסה תלת מימדית. התוצר אותו אקבל הוא מכתש פרק הירך עם סימון של המיקום האופטימלי. למידע נוסף על מיקום השתל בעת החלפת מפרק ירך לחץ כאן.

אילו שתלים אנחנו מקבעים באגן בניתוח החלפת מפרק הירך?​

בניתוח החלפת פרק ירך אני בעצם מבצע 2 ניתוחים:

  • בראשון אני מקבע קערת מתכת באגן
  • בשני אני מקבע יתד מתכת בתוך עצם הירך עליה אני מרכיב ראש עשוי קרמיקה או מתכת וזאת על מנת שיכול לבצע תנועה בתוך קערת המתכת שקובעה באגן.

מדוע חשוב כל כך מיקום השתל?​

למיקום נכון של השתל באגן (השתל האציטבולרי) יש חשיבות מכרעת: 

  • מיקום השתל משפיע על העומסים אותם השתל סופג ועל קצב שחיקת המפרק
  • מיקום השתל משפיע על טווח התנועה ועל הקטנת הסיכוי לפריקה של הירך (מצב בו המפרק יוצא מהמקום, "התפוח" הנמצא בקצה עצם הירח מחליק "מהקערה" הלו היא מכתש האגן.

אז איך בעצם ממקמים את השתל?​

בכדי לדעת למקם את השתל באגן במקומו הנכון ביותר, ערכתי כבר בשנת 2011 מחקר פורץ דרך במעבדה למחקר ביומכני אורתופדי אשר בטורונטו, קנדה. במהלך המחקר בדקתי את המיקום הטבעי של האציטבולום ואת העומסים העוברים דרכו. למרות מחקר רב שנעשה בנושא מאז ועד היום עדיין אין קונצנזוס באשר למיקום האופטימלי של השתל באגן. מקובל לדבר על הטייה של 45 מעלות עם סטייה של 15 מעלות +/- יחסית לקרקע ו- 15 מעלות עם סטייה של 10 מעלות +/- יחסית למישור הקדמי.

he_ILעִבְרִית