הדפסת שתלים באורתופדיה

הדפסת שתלים מטטניום בניתוח החלפת מפרק ירך

התפתחות הטכנולוגיה המאפשרת הדפסת שתלים בתלת מימד של מוצרים שנים הגיעה גם לעולם הרפואי בכלל ובפרט לתחום האורתופדיה. כיום הטכנולוגיות החדשות נכנסות ומשפיעות גם על חדרי הניתוח ועל האופן שבו אנו מבצעים ניתוחים.

אחד השימושים הראשונים שהיו להדפסות תלת מימד בחדרי הניתוח הם הדפסה של מודל מחומר פלסטי של עצמות שנסרקו בבדיקת CT. ההדפסה אפשרה למנתח להבין טוב יותר את האנטומיה הספציפית של המטופל. 

כאשר לוקחים את המודל לחדר הניתוח ניתן להניח אותו באותו מנח שבו מתבצע הניתוח מה שעוזר למנתח לתכנן את הניתוח ולהתאימו למטופל בצורה אופטימלית. לקריאה נוספת על ניתוחים מונחי מחשב ושימוש ברובוטים בחדר הניתוח היכנסו לפוסט הזה. 

אם עד עכשיו יכולנו להדפיס מודלים, בשנים האחרונות התפתחה יכולת הדפסת שתלים בתלת מימד וכיום אנו יכולים להדפיס גם שתלים מטיטניום, שזה החומר שממנו עשויים השתלים בהם אנו משתמשים בניתוח להחלפת מפרק הירך או בניתוח להחלפת מפרק הברך. היכנסו לפוסט הזה וקראו על החומרים מהם עשויים השתלים. 

הדפסת שתלי הטיטניום מאפשרת לנו בעצם ליצר שתלים אורתופדים בהתאמה אישית לפי מבנה העצם שנסרק בבדיקת CT.

היכולת ליצר שתל בהתאמה אישית חשובה במיוחד כאשר אנו נדרשים לבצע ניתוחים מורכבים בעצמות האגן. מצבים אלה יכולים להיות בעקבות גידול שפגע בעצמות האגן או במצבים של ניתוחים חוזרים במפרק הירך אשר הובילו להישחקות העצם. במצב של מספר ניתוח להחלפת מפרק הירך העצם נשחקת מניתוח לניתוח ויש פחות עצם להאחז בה בניתוח הבא.

שימוש בשתל מטיטניום בבית החולים ברזילי

לאחרונה ביצענו בבית החולים ברזילי ניתוח חדשני ובו השתמשנו בטכנולוגיה של הדפסת שתלים. בניתוח נדרשנו לפצות על אזור גדול של חסר עצם כתוצאה מניתוחים קודמים. 

לקראת הניתוח הדפסנו:

  • מודל פלסטיק של האגן הפגוע
  • מודל פלסטי של השתל שהותאם לאגן בכדי למלא את החסר
  • שתל מיוחד עשוי טיטניום שנועד לפצות על חסר העצם.

במהלך הניתוח השתמשנו במודל הפלסטי של האגן בכדי להבין טוב יותר את האנטומיה של המטופל, במודל הפלסטי של השתל כדי להבין כיצד הוא יישב במקומו וכמובן גם בשתל הטיטניום שהודפס מבעוד מועד. בתמונה למטה תוכלו לראות את שתל הטיטניום בתצלום הרנטגן במקומו לאחר הניתוח.

מודל פלסטי של עצמות האגן

מודל פלסטי של השתל

השתל לאחר הניתוח

החלפת ירך_ללא עצם
he_ILעִבְרִית