איך מפענחים צילום רנטגן

איך מפענחים צילום רנטגן?

צילום רנטגן מדגים את מבנה העצמות והיחס בינהן. על כן ניתן להשתמש בצילומי רנטגן על מנת לאושש מגוון רחב של אבחנות ומצבים קליניים. צילומי רנטגן אינם מצריכים הכנה מוקדמת ומדובר בהליך קצר ופשוט יחסית. אנו משתמשים בצילום רנטגן על מנת לזהות מבנים בגופנו כגון עצמות. אך ניתן להשתמש בצילום גם על מנת לזהות מקרים של גידולים, שברים וסתימות בכלי דם. בפוסט זה אדגים איך מפענחים צילומי רנטגן

צילום רנטגן -מה משמעות הצבעים השונים?

על מנת לפענח צילום רנטגן יש להבין קודם את העקרון הבסיסי של קרן הרנטגן. קרני רנטגן עוברות דרך חומרים שונים ומתקבלות בצילום בצבעים שונים לפי צפיפות החומר דרכו עברו. ככל שהחומר צפוף פחות, אוויר לדוגמא, הוא יופיע בצילום בצבע כהה יותר ואף שחור. ככל שהחומר יותר צפוף נקבל בצילום צבע בהיר יותר, עצמות יתקבלו בצילום בצבע לבן. שומן ושריר לדוגמא יתקבלו בצילום בצבע אפור.

צילומי רנטגן ושחיקת סחוס

צילום רנטגן – מרווח פרקי שמור ותקין​

בצילום ברכיים בעמידה אנו בעצם מייצרים סיטואציה בה המפרק תחת עומס. מכיוון שאת הסחוס לא רואים בצילום תקין אנו נצפה בעצם לראות מרווח ששמור לסחוס המפריד בין העצמות.

צילום רנטגן – שחיקה מלאה​

במצב של שחיקת סחוס נצפה שהמרווח בין העצמות יעלם. כאשר אנו רואים בצילום מצב שבו עצם נוגעת בעצם אנו מבינים שהמפרק שחוק. דרך הצילום אנו יכולים להעריך את רמת השחיקה.

צילום רנטגן – החלפת מפרק​

צילום ברך שמאל לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך. בצילום ניתן לראות שתל שנראה כמו ROTTA GLIDE, נראה שיש הצרות מדיאלית אולי פוליאתילן שחוק. בברך ימין אנו רואים מרווח שמור.

צילום רנטגן – אגן עם פרקי ירכיים​

הצילום מדגים את מבנה פרק הירך. מפרק הירך הוא מפרק דמוי מכתש בעצם האגן (אצטבלום) וראש כדורי שהוא המשכה של עצם הירך. בהסתכלות על צילום האגן ישנם מספר מוקדי עניין שנחפש בצילום.

מוקדי עניין בצילום אגן​

בבואנו לפענח צילומי רנטגן נבחן את המרווח הפרקי בכדי לדעת האם יש שחיקה, ע"פ רמת השחיקה נעריך האם יש צורך בניתוח החלפת ירך. בנוסף נוכל לראות האם מבנה האצטבולום עגול או מעווות.

אורך הרגליים והמשמעות בצילום רנטגן​

דבר נוסף שנבדוק בצילום הוא את אורך הרגליים. נבדוק האם אורך הרגליים דומה על ידי בדיקת המרחק בין אותה נקודת יחוס באגן. לפעמים נראה עיוותים גרמיים שמתפתחים עם השנים.

ניתוח החלפת ירך -איך זה נראה בצילום​

צילום פרקי ירכיים​ חדש מדגים מצב לאחר החלפה שלמה משמאל. התותב ללא סימני התרופפות נראה מרכזי מצב לאח​ר החלפת פרק ירך ימין

he_ILעִבְרִית