כאבים בברכיים מה גורם להם?

כאבים בברכיים

אנשים רבים חווים כאבים בברכיים מסיבה כזו או אחרת בשלב כלשהו בחייהם. כאב ברכיים יכול להעיד על מנעד רחב מאוד של בעיות, שחלקן קשורות לברכיים, וחלקן לא קשורות לברך עצמה אלא לפגיעה במערכת אחרת, שהמוח מפרש כבעיה בברך.

אצל רבים, ויכול להעיד על בעיות שונות, מדלקת ועד פריצת דיסק. כיצד מאבחנים אותו ומהן דרכי הטיפול?

כאשר חווים כאבים בברכים יש להבין קודם כל את המקור לכאב. כאב שמקורו בברך עצמה יכול להעיד על בעיה בסחוס, ברצועות, במיניסקוס או בעצם התומכת בסחוס ובמפרק. כאב שמקורו מחוץ לברך (פרק הירך או הגב) יתאפיין בסיפור מקרה ובדיקה שונים.

לאחר קבלת פרטי המקרה, יבדוק הרופא את המטופל. בשלב הבא ייתכן שיבקש לבצע בדיקות הדמיה, במטרה להכריע בין מספר אבחנות אפשריות. כדאי לזכור שרוב כאבי הברכיים יחלפו מעצמם תוך מספר שבועות.

בחלק גדול של המקרים ניתן להעריך את המקור לכאב בעזרת שילוב של מספר משתנים, בהם מיקום הכאב, כיצד התחיל, מתי הכאב מופיע, מה מקל ומה מחמיר אותו, גיל המטופל ועוד. לדוגמה, כשמטופל מתאר כאב בנשיאת משקל, אבל היעדר כאב כשהוא יושב או שוכב, מדובר בכאב מכני – מצב המעיד על אפשרות של שחיקה של הסחוס.

כאשר המטופל מתאר כאב שקיים באופן קבוע – גם בישיבה וגם בשכיבה – ייתכן שמדובר בתהליך דלקתי פעיל, שלא מושפע מהעומס על המפרק. תהליך זה אופייניי לדלקת פרקים, לזיהום, להתקף גאוט, לפגיעה בעצם התומכת בסחוס או לכאב קורן מהגב.  

 

כאבי ברכיים שמקורם אינו בברכיים

ישנם כאבי ברכיים שמקורם בכלל איננו בברך. 

אחת הסיבות הנפוצות לכאבי ברכיים, שמקורם אינו בברך היא שחיקה של הסחוס במפרק הירך. במקרים אלו אדם יחוש כאב בקדמת הירך, במפשעה או בברך. מכיוון שמדובר בשחיקה של הסחוס, פעמים רבות הכאב יגבר במצבים של נשיאת משקל. במטופלים הסובלים משחיקה של הסחוס במפרק הירך, אופייני למצוא כאב משמעותי כשמסובבים את הרגל פנימה, או כשמיישרים את הרגל ומסובבים את הבוהן למרכז הגוף. אם הכאב מתגבר בסיבוב פנימי יש לחשוד שמדובר בשחיקה של מפרק הירך ולא בברך.

במידה שמפרק הירך הוא שנשחק, יש להעריך את מידת השחיקה. אם לא נותר סחוס ניתן להציע ניתוח להחלפת מפרק הירך, שישפר גם את הכאב בברך. אנו נפנה לניתוח כאלטרנטיבה אחרונה וזו לאחר שמיצינו את כל האופציות הלא פושלניות לטיפול. לקריאה נוספת על האלטרנטיבות הלא פולשניות היכנסו לכאן.

לכתבה המלאה עך כאבי ברכיים שהתפרסמה במגזין מוטק'ה לחץ על התמונה

he_ILעִבְרִית