הדפסת שתלים במערכת תלת ממד: עכשיו גם במערך האורתופדי בברזילי

הדפסות תלת מימד בחדר הניתוח

במערך האורתופדי במרכז הרפואי ברזילי התקיים ניתוח חדשני בארץ, אשר במהלכו הודפסו שתלים מטיטניום והושתלו במטופלת שנזקקה לניתוח מורכב בעצמות האגן. מדובר בטכנולוגיה מהמתקדמות ביותר בעולם שהוכנסה כעת לישראל לתחום הניתוחים האורתופדים של החלפה חוזרת במפרק הירך.

"ניתוחים חוזרים במפרקים, מורכבים הרבה יותר היות וכל ניתוח שכזה שוחק את העצם עוד יותר", מסביר ד"ר עמרי לובובסקי, סגן מנהל המערך האורתופדי בבית החולים ברזילי ומנהל השירות להחלפת מפרק הירך. "שחיקת העצם גורמת לכך שלשתלים המוכנסים לגוף יש פחות עצם להיאחז בה ולהחזיק מעמד. המטופלת הגיעה עם חור גדול באגן והיה חשש שלשתל שצפוי להחליף את מפרק הירך לא יהיה על מה להתבסס. בהיעדר פתרון מהפכני, ספק אם המטופלת הייתה חוזרת ללכת וככל הנראה היא גם הייתה נאלצת לעבור ניתוח נוסף בתוך זמן קצר. הבנו שבמקרה הזה אנחנו צריכים שתל מטיטניום שיודפס במיוחד בתלת ממד ויאחז בצורה הטובה ביותר בשאריות העצם שנותרו, במטרה למקסם את הצלחת הניתוח".

בשנים האחרונות התפתחה שיטה חדשנית ומתקדמת עוד יותר והיא הדפסה בתלת ממד של שתלים אורתופדים מטיטניום בהתאמה אישית לפי מבנה העצם כפי שנסרק בבדיקות ההדמיה. זוהי שיטה חשובה במיוחד כאשר נדרשים לבצע ניתוחים מורכבים במקרים כגון גידול סרטני שפגע בעצמות האגן, או לאחר מספר ניתוחים חוזרים במפרק הירך.

ניתוח מורכב שכזה בוצע כאמור לאחרונה במרכז הרפואי ברזילי. במהלך ההכנות לניתוח הודפס מודל פלסטיק של האגן הפגוע וכן מודל פלסטי של השתל שעתיד היה למלא את החסר. בנוסף, הודפס שתל טיטניום שנועד לפצות על חסר העצם. במהלך הניתוח השתמשנו גם במודל הפלסטי של האגן בכדי להבין טוב יותר את האנטומיה של גוף המטופלת, גם במודל הפלסטי של השתל בכדי להבין כיצד הוא ישב במקומו וכמובן גם בשתל שהודפס מחומר הטיטניום. רוציםלקרוא עוד? הכנסו לכתבה המלאה בכאן דרום

he_ILעִבְרִית