החלפת מפרק הירך – סיבוכים אפשריים

ניתוח החלפת מפרק ירך - הניתוח הטוב ביותר בעולם במאה ה- 20

ניתוח החלפת מפרק ירך הוגדר כניתוח הטוב ביותר בעולם במאה ה 20. ניתוח זה נועד להוביל לשיפור באיכות חייהם של המטופלים הסובלים משחיקת המפרק. למרות שסיכויי ההצלחה של ניתוח החלפת מפרק ירך גבוהים מאוד יכולים לעיתים להיות סיבוכים. ההחלטה לעבור ניתוח צריכה להיות החלטה משותפת של המטפל והמטופל ולהתקבל לאחר שמוצו כל האלטרנטיבות הלא פולשניות לטיפול בשחיקה בסחוס. כמובן שעל הרופא המנתח להסביר למטופל שעומד לעבור החלפת מפרק ירך על הסיבוכים האפשריים טרום הניתוח.

פריקה של המשתל​

מכיוון שמדובר בשתל מלאכותי של כדור בתוך קערה, יתכן מצב שבתנועה קיצונית הכדור (ראש הירך המלאכותי) יצא מהקערה (המכתש באגן- האצטבולום). בכדי למנוע מצב זה במהלך הניתוח נשאף למקם את השתל במקום אופטימלי ולשמר רקמה רכה (שרירים) המיצבים את המפרק במתח נכון. במקרה של פריקה של המשתל נבצע ניתוח חוזר להחלפת מפרק הירך. הכול על ניתוח חוזר להחלפת מפרק תוכלו לקרוא בפוסט הזה.

אי שוויון באורך רגליים​

  • חלק מאיתנו מסתובבים עם רגליים לא באורך שווה חיים שלמים ולא יודעים על זה. לגוף מנגנוני פיצוי משוכללים שכוללים הטיה של האגן וכיפוף עדין של עמוד השדרה.
  • מכיוון שבמקום ראש הירך השחוק מוכנס שתל מלאכותי, יש למנתח דרגת חופש בקביעת אורך הרגליים. 
    הארכה של הרגל מביאה למתיחה של השרירים סביב השתל ומקנה יציבות לירך המוחלפת, אך עשויה גם לגרום לתחושה לא נוחה של המטופל. במקרים של הארכה גדולה מאוד תתכן פגיעה עצבית עקב מתיחה של העצב.
  • מקובל להתיחס להבדל של עד 1.5 ס"מ כהבדל שהוא בתוך טווח הנורמה, אנחנו תמיד נשאף שהרגליים יהיו בדיוק באותו האורך.
  • אם במהלך הניתוח צריך לבחור בין אורך ויציבות, נעדיף רגל מעט ארוכה יותר ובלבד שהמפרק יהיה יציב (נדיר שזה קורה, אחוזים בודדים

פגיעה עצבית​

פגיעה עצבית בניתוח החלפת מפרק ירך יכולה להיות בדרך כלל עקב הארכה גדולה של הרגל. בדרך כלל הפגיעה העצבית תחלוף ללא טיפול לאחר מספר חודשים. במקרים בהם הפגיעה אינה חולפת, היא עלולה להוביל לפגיעה בתפקוד של כף הרגל ואז יש צורך בסד שתומך את כף הרגל בזמן הליכה. יש לזכור כי מדובר בסיבוך נדיר.

פגיעה בכלי דם​

פגיעה בכלי דם היא סיבוך נדיר מאוד בניתוח החלפת מפרק ירך אך במקרים נדירים יתכן ותהיה פגיעה כזו.

he_ILעִבְרִית