נוגדי דלקת לא סטרואידים- NSAID's

נוגדי דלקת

 Non Steroidal Anti Inflammatory Drugs  או בקיצור – NSAID's זהו שמם המקצועי לתרופות נוגדות דלקת. המונח "שאינן סטרואידים" מפריד למעשה בין תרופות אלו לבין תרופות ממשפחת הסטרואידים, אשר גם הן בעלות, בין היתר, תכונות אנטי דלקתיות. 

נוגדי דלקת מקלים על הכאב ועוזרים בהורדת חום, המלווים דלקת. במקביל תרופות נוגדות דלקת מדכאות ייצור חומרים הנקראים פרוסטגלנדינים, שמעוררים תהליכי דלקת ברקמה הפגועה.  

קיימות שתי תופעות לוואי עיקריות המקושרות לשימוש בתרופות ממשפחת נגדי הדלקת הלא סטרואידים, תופעות לוואי הקשורות לכליות ותופעות הקשורות למערכת העיכול. תופעות לוואי אלו הן תלויות מינון ויש להיזהר במידה ונוטלים שתי תרופות מאותה משפחה של ה- NSAIDS יחדיו. נוגדי דלקת ניתן לרכוש ללא צרוך במרשם רופא.

נגדי דלקת והתמודדות עם כאב

לעיתים כאשר יש דלקת ברקמה פגועה היא מלווה בכאבים חזקים. על התמודדות עם כאב כתבתי בהרחבה בפוסט הזה. במידה ועברתם ניתוח להחלפת מפרק ברך או החלפת פרק ירך או שאתם סובלים מכאב מתמשך כתוצאה מדלקת, חשוב שתשכילו לנהל את הכאב על מנת שלא תסבלו מירידה משמעותית באיכות החיים.

נוגדי דלקת נפוצים

אדוויל - ADVIL

החומר הפעיל: איבופרופן. משפחה: נוגדי הדלקת הלא סטרואידיים. תפקיד: משככת כאבים קלים עד בינוניים ומפחיתה חום. המינון למבוגרים: 400 מיליגרם כל 6-4 שעות, עד למינון מרבי של 1,200 מיליגרם ביום.

וולטרן - VOLTAREN

החומר הפעיל: דיקלופנאק משפחה: נוגדי הדלקת הלא סטרואידים תפקיד: מטפל בכאב, דלקת ונפיחות. מטפל במקרים של טראומה של הגידים, הרצועות, השרירים והמפרקים

נורופן - NUROFEN

החומר הפעיל: איבופרופן משפחה: נוגדי הדלקת הלא סטרואידיים. תפקיד: משככת כאבים קלים עד בינוניים ומפחיתה חום. מינון מומלץ למבוגרים: 400 מיליגרם כל 6-4 שעות, עד למינון מרבי של 1,200 מיליגרם ביום.

ברקסין - BERXIN

החומר הפעיל: Piroxicam as Beta-Cyclodextrin משפחה: משפחת נוגדי הדלקת הלא סטרואידים תפקיד: מיועד להקל על תסמינים כרוניים הנובעים ממחלות ראומטיות. מדובר בתסמינים הבאים: כאבים, נפיחות וקשיון מפרקים. המינון המרבי: הוא 1,200 מיליגרם. אינה מיועדת לטיפול בכאב קצר טווח, בתסמיני כאב או בדלקת שאינם ממקור ראומטי כיוון שלתרופה יש תופעות לוואי רבות יחסית במערכת העיכול

אותופן - ETOPAN

החומר הפעיל: אטודולק משפחה: משפחת נוגדי הדלקת הלא סטרואידים תפקיד: משמשת לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית או שגרונית ולשיכוך כאבים כרוניים או חריפים במערכת השריר והשלד המינון המרבי: הוא 1,200 מיליגרם. אסור להשתמש בתרופה אם יש רגישות יתר לאספרין.

ארקוקסיה - ARCOXIA

החומר הפעיל: אטוריקוקסיב משפחה: משפחת נוגדי הדלקת הלא סטרואידים תפקיד: משמשת לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית, בדלקת מפרקים שגרונית ומקלה על כאבים הנובעים משיגדון. המינון היומי המקובל: לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית - 60-30 מיליגרם. לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית - 90 מיליגרם. לטיפול בדלקת חוליות מקשחת - 90 מיליגרם לטיפול בשיגדון - 120 מיליגרם. אסור להשתמש בתרופה אם יש רגישות יתר לאספרין.

he_ILעִבְרִית